Eкскурзия от Черно до Бяло море
Турция
|
Екскурзия между две морета – от ЧЕРНО ДО БЯЛО МОРЕ ПРЕЗ ВЕКОВЕТЕ И ИСТОРИЯТА НА ТРАКИ, ВИЗАНТИЙЦИ, РИМЛЯНИ, БЪЛГАРИ И ТУРЦИ
-3 ДНИ - 2 НОЩУВКИ
-Бургас – Кешан – Ерикли – Енез – Гала – Лозенград - Бургас
1 –ви ден
Отпътуване от Бургас , ул.”Булаир” в 06.00 часа.
Пътуване към Малко Търново. Преминаване на българо-турската граница през ГКПП „Малко Търново – Дерекьой”. Пътя преминава през Странджа планина, разположена на територията на двете съседни държави Република България и Република Турция. Странджа е сравнително ниска планина. Релефът ѝ се характеризира с разлати ридове, ограничени от дълбоко всечени между тях речни долини. На наша територия се очертават два главни рида, ориентирани общо взето в посока запад-изток: южен Граничен с най-висока точка на българска територия връх Градище -709 м. надморска височина , а на турска територия най-високият връх е Голяма Махиада или Махиада –висок 1031м. На турски планината носи името Йелдъз - което в превод означава звезда или звездна планина и легендата разказва, че тук през повечето от нощите , човек може да наблюдава звездите. По цялото било на планината от северозапад на югоизток преминава участък от главният вододел на Балканският полуостров между водосборните басейни на Черно и Егейско море. Пътувайки през планината човек може да срещне уникални растителни видове като Странджанската зеленика. Горите са от южно-евксински тип, формирани от източен горун, източен бук и благун с подлес от лавровидни храсти (странджанска зеленика и други) и суб-евксински гори от благун, цер и източен горун. Флората на планината е от 1 665 вида, като има десетки реликтни и ендемични растения. Фауната на Странджа има 99 ендемични вида безгръбначни животни, а гръбначната ѝ фауна е най-богатата в българска защитена територия - 263 вида. Растенията, които растат в Странджа, са: бор, смърч, ела и др. На територията на планината се намира Природен парк „Странджа“ (обявен за парк през 1995 година с 116 136,2 хектара той е най-голямата защитена територия в България). На територията на Парка попадат и резерватите: „Витаново“, „Силкосия“, „Средока“, „Тисовица“ и „Узунбуджак“. След граничния пункт пътя се спуска около 40 км. по юго-западните склонове на Странджа докато достигне до месността Карадере, където е разположен язовирът на град Къркларели/Лозедград/. Преминаване през Лозенград.
Продължаване към град Кешан. Градът е един от деветте околииски центрове на окръг Одрин /Едирне /, административен център на 6 общини. Кешан е разположен на кръстопът между изтока и запада, между севера и юга, недалеч от турско-гръцката граница , близо до Егейско и Мраморно море, точно на пресечната точка на древни пътища между Одрин и Гелиболу от една страна и Истанбул и Александруполис от друга. Градът има население от около 62000 души.Основен поминък в околноста са земеделието и търговията.Тук се отглеждат пшеница,захарно цвекло, слънчоглед, ечемик, царевица, различни видове зеленчуци и разбира се ориз. През есента в града се провежда традиционият фестивал на ориза. Историята на областта може да бъде проследена до 30 века преди новата ера, когато тук са живели траки ,за което говорят намерените тук множество артефакти при проведените археологически разкопки. Кратка почивка в града. Време за кафе,за покупки в аутлет-център Кешан.
Отпътуване към Ерикли, крайбрежно селище, разположено на Сароския залив на Бяло море. Заливът се простира в най-североизточната част на морето между полуостров Галиполи и устието на река Марица /Мерич на турски,Еврос на гръцки/. Тук е разположен и архипелагът Сарос – Сарос Адалар, група от малки острови в Европейска Турция. Състои се от 3 малки острова - Голям остров (Buyukada или Yunus adasi – Делфинов остров), Среден остров (Kuçukada или Defne adasi – Остров на заливите) и Малък остров (Minikada или Böcek adasi – Остров на буболечките). Едноименният с архипелага залив е дълъг 75 km и широк 35 km. Най-близките острови в Бяло море са Имброс (Gökçeada) и Самотраки, но те са в открито море извън залива Сарос. Ареалът на Сарос е отдалечен от индустриализираните райони, чист, с благоприятни водни течения. Той е популярен летен курорт за вътрешен туризъм и за отдих с пясъчни плажове и кристално чисто море. Гмуркане, уиндсърфинг и риболов са най-практикувани водни спортове тук.
Свободно време за разходка из Ерикли.Настаняване в хотел.
По желание възможност за организиране на Рибна вечер в ресторанта на хотела срещу допълнително заплащане. Предлагат се различни видове морски деликатеси ,уловени в залива Сарос. Нощувка.
2-ри ден
Закуска. Свободно време за плаж /ако сезонът позволява/ и почивка в хотела или по желание екскурзия до древния град Енез и езерото Гала. Отпътуване към Енез/на български Енос , на гръцки- Айнос/, разположен на югоизточния бряг на река Марица, точно там където водите и срещат Егейско море. В Античността градът тук носел името Аинос и бил един от важните пристанища на Източна Тракия на източния бряг на Еврос. Градът се споменава от Омир и Херодот в техните прозведения . Смята се , че градът е основан от колонизатори от Митилини/остров Лесбос/ и Киме около 7 век преди новата ера. През 375 година преди христа, по време на Пелопонеските войни градът взима участие на станата на Атина и е член на Атинския морски съюз до 345 година преди новата ера. От 341 година пр.н.е. принадлежи на династията Аталиди от древния град Пергамон, столица на Пергамкото царство . Енос преминава в ръцете на Рим, след като последният цар от династията Атлус III – наречен с прякор Лудия, завещава цялото си царство и богатство на Римската империя. В късната Античност градът е столица на провинция Родопи и епископски център. Според древният хроникьор Прокоп император Юстиниян строи голямото укрепление и градските стени. На мястото на древният Акропол днес се намира едно средновековно укрепление, принадлежало на генуезката фамилия Гатилузио, която го уптравлявала от 1376 до превземането му през 1456 от войниците на османския Султан Мехмед Завоевателя. В 1912 година по време на Балканската война Енос е превзет от българската армия. Градът е крайна точка на линията Мидия — Енос, територията, която според Лондонския мирен договор Османската империя отстъпва на страните от Балканския съюз и България, но няколко месеца по-късно е коригирана линията с договора от Букурещ 1913 и градът е върнат на Турция.
Запазеният и реставриран Акропол на Енез се издига на височина 25 метра над нивото на морето и реката,кацнал на хълма –пазещ спомени от славни времена на преминалите през областа народи, разкриващ прекрасна, спираща дъха гледка към Егея и делтата на Марица и приканващ за една романтична среща на залез слънце, когато от тук може да се наблюдава един от най-красивите залези на Егейско море.
Разглеждане на останките от Крепоста и църквата „Света София”- „Премъдрост Божия”. След превземането на града от османските турци по заповед на Султан Мехмед Завоевателя, епископската църква е превърната в джамия – носеща неговото име ФАТИХ-завоевател. Тя се намира в юго-източната част на Акропола и има внушителни размери за времето си 21 на 38 метра, без апсидата и съперничи на много църкви, построени в Константинопол по същото време. За съжаление голяма част от църквата,превърната в джамия е разрушена от голямо земетресение през 1965 г. и все още не е напълно реставрирана, но общината на града се надява да осигури достатъчно средства за реставрирането на обекта,част от Европейското и Световно културно наследство.
Разглеждане на останките от параклиси и малки църкви в района на крепоста и пристанището. Разглеждане на некропола Ташалтъ и гробницата на Хас Юнус Бей. Византийският манастир и църквата са превърнати през 1456 в гробница на Юнус баба –командир на флота на Османската империя. Разглеждане на останки от древния римски път Виа Егнатия и мостове над Марица и притоците и , останки от крепосните стени около пристанищата. В древността Енос е известен като „двойното пристанище”- едното разположено на морето, другото на реката. До средата на XIX век, когато устието на реката при Енос е затлачено от наноси, долното течение на Марица се е използвало за речен транспорт, като при по-голямо пълноводие по нея е можело да се стигне до Пловдив и дори до Пазарджик .
Свободно време за кафе, обяд или сладки изкушения в центъра на град Енез.
Отпътуване към езерото Гала. Националният парк езеро Гала е защитена зона вече 11 години и обхваща район от 15000 акра.През 1991 година 5850 акра около езерото са обявени за Природен резерват,а по-късно с помоща на учени- еколози и биолози от Тракиския Университет в Одрин съдействат за обявяването на този район в защитена зона и Нацинален парк. Тук се работи по опазването на околната среда и природата, птиците и водните обитатели на реката и езерата Памуклу и Малка Гала. Районът е под закрилата на Международна конвенция за защита на влажните зони на Европа и Министерството на околната среда и горите на Република Турция.
В парка могат да се наблюдават около 163 вида местни птици, 27 вида плелетни, зимуващи в езерото и 90 вида пролетно-есенни прелетни.В двете езета се срещат над 16 вида риби , сред които – бяла риба, шаран, северна щука, европейска змиорка. Риболовът и ловът в резервата са забранени. Фото пауза при езерото.
Връщане в хотела. Свободно време. Нощувка.
3-ти ден
Закуска. Свободно време или разходка с корабче в залива Сарос. Среща пред хотела в 8,30 ч. за отпътуване към пристанището в съседното селище Яйла. Качване на корабчето за морско приключение./препоръчително е да се носят бански,плажни кърпи,слънчеви очила,принадлежности за плуване или гмуркане,фотоапарати/ Полудневната разходка започва с пътуване покрай красивите брегове на морето, малките заливчета и островчета. Спиране за къпане в кристално чистите егейски води или за фото паузи при краибрежните пещери. Възможност за слънчеви бани на палубите на кораба-предлагат се удобни матраци . На борда се предлагат безалкохолни напитки, вода, бира и кафе. Около обяд прибиране към хотела. Освобождаване на стаите и отпътуване към Кешан. Свободно време за покупки и разходка.
Преминаване на българо-турската граница при ГКПП „Малко Търново – Дерекьой”.
Пристигане в Бургас късно вечерта.
Цената включва:
Цената не включва:
Екскурзията се провежда при минимум 20 човека.
-3 ДНИ - 2 НОЩУВКИ
-Бургас – Кешан – Ерикли – Енез – Гала – Лозенград - Бургас
1 –ви ден
Отпътуване от Бургас , ул.”Булаир” в 06.00 часа.
Пътуване към Малко Търново. Преминаване на българо-турската граница през ГКПП „Малко Търново – Дерекьой”. Пътя преминава през Странджа планина, разположена на територията на двете съседни държави Република България и Република Турция. Странджа е сравнително ниска планина. Релефът ѝ се характеризира с разлати ридове, ограничени от дълбоко всечени между тях речни долини. На наша територия се очертават два главни рида, ориентирани общо взето в посока запад-изток: южен Граничен с най-висока точка на българска територия връх Градище -709 м. надморска височина , а на турска територия най-високият връх е Голяма Махиада или Махиада –висок 1031м. На турски планината носи името Йелдъз - което в превод означава звезда или звездна планина и легендата разказва, че тук през повечето от нощите , човек може да наблюдава звездите. По цялото било на планината от северозапад на югоизток преминава участък от главният вододел на Балканският полуостров между водосборните басейни на Черно и Егейско море. Пътувайки през планината човек може да срещне уникални растителни видове като Странджанската зеленика. Горите са от южно-евксински тип, формирани от източен горун, източен бук и благун с подлес от лавровидни храсти (странджанска зеленика и други) и суб-евксински гори от благун, цер и източен горун. Флората на планината е от 1 665 вида, като има десетки реликтни и ендемични растения. Фауната на Странджа има 99 ендемични вида безгръбначни животни, а гръбначната ѝ фауна е най-богатата в българска защитена територия - 263 вида. Растенията, които растат в Странджа, са: бор, смърч, ела и др. На територията на планината се намира Природен парк „Странджа“ (обявен за парк през 1995 година с 116 136,2 хектара той е най-голямата защитена територия в България). На територията на Парка попадат и резерватите: „Витаново“, „Силкосия“, „Средока“, „Тисовица“ и „Узунбуджак“. След граничния пункт пътя се спуска около 40 км. по юго-западните склонове на Странджа докато достигне до месността Карадере, където е разположен язовирът на град Къркларели/Лозедград/. Преминаване през Лозенград.
Продължаване към град Кешан. Градът е един от деветте околииски центрове на окръг Одрин /Едирне /, административен център на 6 общини. Кешан е разположен на кръстопът между изтока и запада, между севера и юга, недалеч от турско-гръцката граница , близо до Егейско и Мраморно море, точно на пресечната точка на древни пътища между Одрин и Гелиболу от една страна и Истанбул и Александруполис от друга. Градът има население от около 62000 души.Основен поминък в околноста са земеделието и търговията.Тук се отглеждат пшеница,захарно цвекло, слънчоглед, ечемик, царевица, различни видове зеленчуци и разбира се ориз. През есента в града се провежда традиционият фестивал на ориза. Историята на областта може да бъде проследена до 30 века преди новата ера, когато тук са живели траки ,за което говорят намерените тук множество артефакти при проведените археологически разкопки. Кратка почивка в града. Време за кафе,за покупки в аутлет-център Кешан.
Отпътуване към Ерикли, крайбрежно селище, разположено на Сароския залив на Бяло море. Заливът се простира в най-североизточната част на морето между полуостров Галиполи и устието на река Марица /Мерич на турски,Еврос на гръцки/. Тук е разположен и архипелагът Сарос – Сарос Адалар, група от малки острови в Европейска Турция. Състои се от 3 малки острова - Голям остров (Buyukada или Yunus adasi – Делфинов остров), Среден остров (Kuçukada или Defne adasi – Остров на заливите) и Малък остров (Minikada или Böcek adasi – Остров на буболечките). Едноименният с архипелага залив е дълъг 75 km и широк 35 km. Най-близките острови в Бяло море са Имброс (Gökçeada) и Самотраки, но те са в открито море извън залива Сарос. Ареалът на Сарос е отдалечен от индустриализираните райони, чист, с благоприятни водни течения. Той е популярен летен курорт за вътрешен туризъм и за отдих с пясъчни плажове и кристално чисто море. Гмуркане, уиндсърфинг и риболов са най-практикувани водни спортове тук.
Свободно време за разходка из Ерикли.Настаняване в хотел.
По желание възможност за организиране на Рибна вечер в ресторанта на хотела срещу допълнително заплащане. Предлагат се различни видове морски деликатеси ,уловени в залива Сарос. Нощувка.
2-ри ден
Закуска. Свободно време за плаж /ако сезонът позволява/ и почивка в хотела или по желание екскурзия до древния град Енез и езерото Гала. Отпътуване към Енез/на български Енос , на гръцки- Айнос/, разположен на югоизточния бряг на река Марица, точно там където водите и срещат Егейско море. В Античността градът тук носел името Аинос и бил един от важните пристанища на Източна Тракия на източния бряг на Еврос. Градът се споменава от Омир и Херодот в техните прозведения . Смята се , че градът е основан от колонизатори от Митилини/остров Лесбос/ и Киме около 7 век преди новата ера. През 375 година преди христа, по време на Пелопонеските войни градът взима участие на станата на Атина и е член на Атинския морски съюз до 345 година преди новата ера. От 341 година пр.н.е. принадлежи на династията Аталиди от древния град Пергамон, столица на Пергамкото царство . Енос преминава в ръцете на Рим, след като последният цар от династията Атлус III – наречен с прякор Лудия, завещава цялото си царство и богатство на Римската империя. В късната Античност градът е столица на провинция Родопи и епископски център. Според древният хроникьор Прокоп император Юстиниян строи голямото укрепление и градските стени. На мястото на древният Акропол днес се намира едно средновековно укрепление, принадлежало на генуезката фамилия Гатилузио, която го уптравлявала от 1376 до превземането му през 1456 от войниците на османския Султан Мехмед Завоевателя. В 1912 година по време на Балканската война Енос е превзет от българската армия. Градът е крайна точка на линията Мидия — Енос, територията, която според Лондонския мирен договор Османската империя отстъпва на страните от Балканския съюз и България, но няколко месеца по-късно е коригирана линията с договора от Букурещ 1913 и градът е върнат на Турция.
Запазеният и реставриран Акропол на Енез се издига на височина 25 метра над нивото на морето и реката,кацнал на хълма –пазещ спомени от славни времена на преминалите през областа народи, разкриващ прекрасна, спираща дъха гледка към Егея и делтата на Марица и приканващ за една романтична среща на залез слънце, когато от тук може да се наблюдава един от най-красивите залези на Егейско море.
Разглеждане на останките от Крепоста и църквата „Света София”- „Премъдрост Божия”. След превземането на града от османските турци по заповед на Султан Мехмед Завоевателя, епископската църква е превърната в джамия – носеща неговото име ФАТИХ-завоевател. Тя се намира в юго-източната част на Акропола и има внушителни размери за времето си 21 на 38 метра, без апсидата и съперничи на много църкви, построени в Константинопол по същото време. За съжаление голяма част от църквата,превърната в джамия е разрушена от голямо земетресение през 1965 г. и все още не е напълно реставрирана, но общината на града се надява да осигури достатъчно средства за реставрирането на обекта,част от Европейското и Световно културно наследство.
Разглеждане на останките от параклиси и малки църкви в района на крепоста и пристанището. Разглеждане на некропола Ташалтъ и гробницата на Хас Юнус Бей. Византийският манастир и църквата са превърнати през 1456 в гробница на Юнус баба –командир на флота на Османската империя. Разглеждане на останки от древния римски път Виа Егнатия и мостове над Марица и притоците и , останки от крепосните стени около пристанищата. В древността Енос е известен като „двойното пристанище”- едното разположено на морето, другото на реката. До средата на XIX век, когато устието на реката при Енос е затлачено от наноси, долното течение на Марица се е използвало за речен транспорт, като при по-голямо пълноводие по нея е можело да се стигне до Пловдив и дори до Пазарджик .
Свободно време за кафе, обяд или сладки изкушения в центъра на град Енез.
Отпътуване към езерото Гала. Националният парк езеро Гала е защитена зона вече 11 години и обхваща район от 15000 акра.През 1991 година 5850 акра около езерото са обявени за Природен резерват,а по-късно с помоща на учени- еколози и биолози от Тракиския Университет в Одрин съдействат за обявяването на този район в защитена зона и Нацинален парк. Тук се работи по опазването на околната среда и природата, птиците и водните обитатели на реката и езерата Памуклу и Малка Гала. Районът е под закрилата на Международна конвенция за защита на влажните зони на Европа и Министерството на околната среда и горите на Република Турция.
В парка могат да се наблюдават около 163 вида местни птици, 27 вида плелетни, зимуващи в езерото и 90 вида пролетно-есенни прелетни.В двете езета се срещат над 16 вида риби , сред които – бяла риба, шаран, северна щука, европейска змиорка. Риболовът и ловът в резервата са забранени. Фото пауза при езерото.
Връщане в хотела. Свободно време. Нощувка.
3-ти ден
Закуска. Свободно време или разходка с корабче в залива Сарос. Среща пред хотела в 8,30 ч. за отпътуване към пристанището в съседното селище Яйла. Качване на корабчето за морско приключение./препоръчително е да се носят бански,плажни кърпи,слънчеви очила,принадлежности за плуване или гмуркане,фотоапарати/ Полудневната разходка започва с пътуване покрай красивите брегове на морето, малките заливчета и островчета. Спиране за къпане в кристално чистите егейски води или за фото паузи при краибрежните пещери. Възможност за слънчеви бани на палубите на кораба-предлагат се удобни матраци . На борда се предлагат безалкохолни напитки, вода, бира и кафе. Около обяд прибиране към хотела. Освобождаване на стаите и отпътуване към Кешан. Свободно време за покупки и разходка.
Преминаване на българо-турската граница при ГКПП „Малко Търново – Дерекьой”.
Пристигане в Бургас късно вечерта.
Цената включва:
- транспорт с лицензиран туристически автобус/мини бар,видео,топли напитки/
- 2 нощувки със закуски в хотел 3* в района на Ерикли
- представител на „Зита травел”ООД ,придружаващ групата по маршрута
- медицинска застраховка –асистънс с покритие 5000 евро
Цената не включва:
- Вечеря в хотела или в ресторант в града – по избор
- Организирана Рибна вечер около 30 евро /според избора на менюто и включена жива музика/
- Разходка с корабче в залива Сарос - 25 евро
- Разходи от личен характер
- екскурзия до древния Енос и Националния парк Гала - 10 евро
Екскурзията се провежда при минимум 20 човека.